2013 Winners

2013 Medal Count (Total: 223) – Updated 12/24/2013

2013   Competitions BOY BOS   Round Regular   Comp
Brewer 1st 2nd 1st 2nd 3rd HM 1st 2nd 3rd HM Total Awards
Dave Dixon 2 0 2 0 1 0 19 19 15 8 66
Mike Roszkowski 0 2 0 0 1 1 13 14 13 2 46
Josanna Dixon 0 0 0 0 0 0 16 12 6 5 39
Jared Whalen & Chris McGreevy 0 0 2 1 0 0 6 6 3 1 19
Evan &   Greg Rouse 0 0 1 0 0 0 4 8 3 2 18
Joe Pozak 0 0 0 1 0 0 3 4 4 0 12
Wayne Dickens 0 0 0 1 0 0 2 2 3 0 8
Mike Schuler 0 0 0 1 0 0 2 1 1 0 5
Tim Harmeling 0 0 0 0 0 0 1 0 1 0 2
Nancy Sampson 0 0 1 0 0 0 1 0 0 0 2
Wes Sampson 0 0 0 0 0 0 1 0 1 0 2
Jon Covey 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0 2
Gabriel Smith 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 1
Brent Boden 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1
Totals 1 1 6 4 2 1 69 67 51 19 223

———————————————————————————————————-

2013 MidSouth Series Homebrew Competition Results

MIDSOUTH SERIES
MIDSOUTH SERIES 2013 LEADER BOARD
BREWER STATS
BREWER POINTS CLUB
 Dave   Dixon   68   Northern   Kentucky Homebrewers Guild 
 Michael   Roszkowski   53   Northern   Kentucky Homebrewers Guild 
 Robert   Miller   53  Brewmasters   of Alpharetta 
 Josanna   Dixon   43   Northern   Kentucky Homebrewers Guild 
 Rob   Harris   40  Barley   Mob 
 Brad   Lumley   35  Barley   Mob 
 Andrew   Laidlaw   28  St.   Louis Brews 
 Jared   Whalen and Chris Mcgreevy   26   Northern   Kentucky Homebrewers Guild 
 Marc   Powell   25  Brewmasters   of Alpharetta 
 Drew   Neely   22  Barley   Mob 
CLUB STATS
CLUB POINTS YEAR
 Northern   Kentucky Homebrewers Guild   226   2013 
 Barley   Mob   182  2013
 Covert   Hops Society   120  2013
 Brewmasters   of Alpharetta   117  2013
 Music   City Brewers   61  2013
 Mid   State Brew Crew   48  2013
 Bluff   City Brewers   37  2013
 New   London Brew Club   30  2013
 Final   Gravity Craftbrewers   29  2013
 St.   Louis Brews   28  2013

2013 MidSouth Series full results at http://www.giannasi.com/cgi-bin/midsouth/midsouth.pl

———————————————————————————————————-

St. Louis Brews 2013  Happy Holiday Homebrew Competition

Best of Mead/Cider
Place Brewer(s) Entry Name Style Club
2nd Joe   Pozak Jackass   T-Bone Common Cider Standard   Cider and Perry NKY   Homebrewers Guild
Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
2nd Dave   Dixon Dreaded   Christmas Spirit Spice/Herb/Vegetable   Beers NKY   Homebrewers Guild
2nd Dave   Dixon Dreaded   Barrell Aged English Barleywine Smoke-Flabored   and Wood-Aged RIS NKY   Homebrewers Guild
3rd Dave   Dixon Dreaded   Cherry Stout Fruit   Beer NKY   Homebrewers Guild
1st Joe   Pozak Jackass   T-Bone Common Cider Standard   Cider and Perry NKY   Homebrewers Guild
1st Josanna   Dixon Bonehead   Apricot Wheat Fruit   Beer NKY   Homebrewers Guild
1st Josanna   Dixon Bonehead   Oak RIS Smoke-Flabored   and Wood-Aged RIS NKY   Homebrewers Guild
HM Josanna   Dixon Bonehead   Peach Cider Specialty   Cider and Perry NKY   Homebrewers Guild

Full list of results can be viewed at http://www.stlbrews.org/competition/hhhc/winners/2013_Winners.html

———————————————————————————————————-

Fugetaboutit 2013

Best of Show Beer
Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jared   Whalen & Chris Mcgreevy Big   F’n Beer 19C   American Barleywine NKY   Homebrewers Guild
Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dave   Dixon Dreaded   EIPA English   IPA NKY   Homebrewers Guild
2nd Dave   Dixon Dreaded   Barleywine English   Barleywine NKY   Homebrewers Guild
2nd Dave   Dixon Dreaded   ESB Extra   Special/Strong Bitter (English Pale Ale) NKY   Homebrewers Guild
3rd Dave   Dixon Dreaded   American Imp Ipa Imperial   IPA NKY   Homebrewers Guild
2nd Evan   Rouse & Greg Rouse Dreaded   Bald Guy’s Wood Wood-Aged   Beer NKY   Homebrewers Guild
1st Jared   Whalen & Chris Mcgreevy Big   F’n Beer American   Barleywine NKY   Homebrewers Guild
2nd Jared   Whalen & Chris Mcgreevy Whalin’   Cider Other   Specialty Cider or Perry NKY   Homebrewers Guild
1st Josanna   Dixon Bonehead   RIS Imperial   Stout NKY   Homebrewers Guild
1st Josanna   Dixon Bonehead   Apricot Wheat Fruit   Beer NKY   Homebrewers Guild
2nd Josanna   Dixon Bonehead   EIPA English   IPA NKY   Homebrewers Guild
3rd Josanna   Dixon Bonehead   ESB Extra   Special/Strong Bitter (English Pale Ale) NKY   Homebrewers Guild
3rd Josanna   Dixon Bonehead   English Cider English   Cider NKY   Homebrewers Guild
HM Josanna   Dixon Bonehead   Oak RIS Wood-Aged   Beer NKY   Homebrewers Guild
1st Michael   Roszkowski Evil   Bunny American   Pale Ale NKY   Homebrewers Guild
2nd Michael   Roszkowski Evil   Dreaded Octopus Robust   Porter NKY   Homebrewers Guild
2nd Michael   Roszkowski Other   Brother Bunny American   Stout NKY   Homebrewers Guild
2nd Michael   Roszkowski Evil   Dreaded Sharktopus Spice,   Herb, or Vegetable Beer NKY   Homebrewers Guild
3rd Michael   Roszkowski Bunny   Wood Belgian   Specialty Ale NKY   Homebrewers Guild
3rd Michael   Roszkowski ApriBunny Fruit   Beer NKY   Homebrewers Guild
3rd Michael   Roszkowski Zombie   Bunny Wood-Aged   Beer NKY   Homebrewers Guild
2nd Wayne   Dickens Erin   Go Baa Irish   Red Ale NKY   Homebrewers Guild

Full list of results can be viewed at http://fugetaboutit.org/

———————————————————————————————————-

Beer for Boobs 2013

Place Brewer(s) Entry Name Style
1st Evan and Greg Rouse Happy Wheat American Wheat   or Rye Beer
1st Evan and Greg Rouse Dreaded   Bald Guy Robust   Porter
1st Evan and Greg Rouse English   Base Cider Cider
HM Evan and Greg Rouse Dreaded   Bald Guys Wood-aged   Beer

Full list of results can be viewed at http://beerforboobs.sodz.org/
———————————————————————————————————-
Music City Brew-off 2013

Best of Show Beer
Place Brewer(s) Entry Name
1st Dave Dixon Dreaded ESB
Place Brewer(s) Style
1st Dave Dixon Light Hybrid
1st Dave   Dixon English Pale Ale
1st Dave   Dixon English   Brown
1st Dave   Dixon Fruit   Beer
3rd Dave   Dixon Strong   Ale
2nd Evan & Greg Rouse Porter
3rd Evan   & Greg Rouse Light   Hybrid
2nd Evan   & Greg Rouse Standard   Cider and Perry/ Speciality Cider and Perry
2nd Jared   Whalen Light   Lager
2nd Joe   Pozak American   Ale
2nd Josanna   Dixon India   Pale Ale
3rd Michael   Roszkowski Belgian   and French Ale

Full list of results can be viewed at http://musiccitybrewers.com/?p=163
———————————————————————————————————-
Oktobersbest Zinzinnati 2013

Oktobersbest Zinzinnati 2013 Club of the Year Northern Kentucky Homebrewers Guild

Oktobersbest Zinzinnati 2013 Brewer of the Year
Place Brewer(s) Points
1st Dave Dixon 19
2nd Michael   Roszkowski 10
Best of Show   Beer
Place Brewer(s) Entry Name Style
3rd Michael   Roszkowski Evil Koala American Pale Ale
Place Brewer(s) Entry Name Style
HM Brent Boden My Old Kentucky   Kommon Cream Ale
1st Dave   Dixon Dreaded   English Barleywine English   Barleywine
1st Dave   Dixon Dreaded   California Common California   Common Beer
2nd Dave   Dixon Dreaded   Belgian Dark Belgian   Dark Strong Ale
2nd Dave   Dixon Dreaded   Extra Stout Foreign   Extra Stout
2nd Dave   Dixon Dreaded   VB Oatmeal Stout Specialty   Beer
2nd Dave   Dixon Dreaded   Southern Brown Southern   English Brown Ale
2nd Dave   Dixon Dreaded   Barrell Aged EIPA Wood-Aged   Beer
3rd Dave   Dixon Dreaded   Old Ale Old   Ale
3rd Dave   Dixon Dreaded   Rye Ale American   Wheat or Rye Beer
3rd Dave   Dixon Dreaded   Christmas Spirit Christmas/Winter   Specialty Spiced Beer
HM Dave   Dixon Dreaded   Rye APA Specialty   Beer
2nd Evan   Rouse HopSweat American   Wheat or Rye Beer
2nd Evan   Rouse Metal   Foot Fruit   Beer
HM Evan   Rouse Big   Dog’s Sipper Belgian   Dubbel
1st Gabriel   Smith Saison   De L’ange Wood-Aged   Beer
1st Joe   Pozak Jackass   T-Bone Peach Cider Fruit   Cider
2nd Joe   Pozak Jackass   T-Bone English Cider English   Cider
3rd Joe   Pozak Jackass   T-Bone Common Cider Common   Cider
2nd Jon   Covey Hotbiscuits   Saison Belgian   Specialty Ale
2nd Josanna   Dixon Bonehead   Weissbier Weizen/Weissbier
3rd Josanna   Dixon Bonehead   RIS Imperial   Stout
HM Josanna   Dixon Bonehead   Oak RIS Wood-Aged   Beer
1st Michael   Roszkowski Evil   Koala American   Pale Ale
1st Michael   Roszkowski Evil   Dreaded Sharktopus Spice,   Herb, or Vegetable Beer
2nd Michael   Roszkowski Evil   Dreaded Octopus Robust   Porter
3rd Michael   Roszkowski Bunny   Wood Belgian   Specialty Ale
1st Michael   Schuler Virtue   & Weisse Berliner   Weisse
2nd Wayne   Dickens Thirsty   Goat Northern   German Altbier

Full list of results can be viewed at http://maltinfusers.brewcompetition.com/ 

———————————————————————————————————-
Queen of Beer 2013

Place Brewer(s) Entry Name Style
1st Josanna Dixon Bonehead RIS Russian Imperial Stout
1st Josanna Dixon Bonehead Common Cider Common Cider
1st Josanna Dixon Bonehead Weissbier Weizen/Weissbier
1st Josanna Dixon Bonehead Apricot Wheat Fruit Beer
2nd Josanna Dixon Bonehead Oak RIS Wood-aged Beer
2nd Josanna Dixon Bonehead  Peach Cider Fruit Cider

Full list of results can be viewed at http://queenofbeer.hazeclub.org/
———————————————————————————————————-
DAI Oktoberfest Homebrew Contest 2013

Place Brewer(s) Entry Name Style
3rd Wayne Dickens Fence Hopper II American Pale Ale

Full list of results can be viewed at http://www.daihomebrew.com/winners2013.aspx
———————————————————————————————————-
Draft Brewfest 2013

Place Brewer(s) Entry Name Style
3rd Wayne Dickens Yodeling Goat Northern German Altbier
2nd Michael Roszkowski Evil Dreaded Octopus Robust Porter
1st Michael Roszkowski Evil Dreaded Sharktopus Spice/Herb/Vegetable Beer
3rd Michael Roszkowski Evil Dixon Cider Common Cider

Full list of results can be viewed at http://www.brewfest.brewcompetition.com/
———————————————————————————————————-
Beer and Sweat 2013

Place Brewer(s) Entry Name Style
1st Dave Dixon Dreaded Rockin Rye Light Hybrid Beer
1st Michael Roszkowski Evil Bunny American Ale
2nd Evan Rouse & Greg Rouse Storm Light Hybrid Beer
2nd Dave Dixon Dreaded Southern Brown English Brown Ale
2nd Michael Roszkowski Evil Dreaded Sharktopus Spice/Herb/Vegetable Beer
2nd Evan Rouse & Greg Rouse Dreaded Bald Guy’s Wood Smoke-Flavored & Wood-Aged Beer
3rd Tim Harmeling Axis Of Evil Light Hybrid Beer
3rd Evan Rouse & Greg Rouse Dreaded Bald Guy Porter
3rd Evan Rouse & Tina Rouse Base Cider Mead/Cider

Full list of results can be viewed at http://bloatarian.com/bbl-competitions/beer-sweat/previous-beer-and-sweat-results/2013-beer-and-sweat-results/

———————————————————————————————————-
Kentucky State Fair Homebrew Competition 2013

Best of Show Beer    
Place Brewer(s) Entry Name Style
3rd Dave   Dixon Dreaded   Southern Brown English   Brown Ale
Pl. Brewer(s) Entry Name Style
1st Dave   Dixon Dreaded   Rye Ale Light   Hybrid Beer
1st Dave   Dixon Dreaded   APA American   Ale
1st Dave   Dixon Dreaded   Southern Brown English   Brown Ale
2nd Dave   Dixon Dreaded   Christmas Spirit Spice,   Herb, or Vegetable Beer
2nd Joe   Pozak Jackass   T-Bone Peach Cider Specialty   Cider and Perry
1st Josanna   Dixon Bonehead   Bass Extra   Special/Strong Bitter (English Pale Ale)
2nd Josanna   Dixon Bonehead   Oak RIS Wood-Aged   Beer
3rd Josanna   Dixon Bonehead   Dollar English Cider English   Cider
1st Michael   Roszkowski Evil   Dixon Cider Standard   Cider and Perry
2nd Michael   Roszkowski Evil   Dreaded Octopus Porter
3rd Michael   Roszkowski Kentucky   Backwoods Bunny Specialty   Beer

Full list of results can be viewed at http://www.lagersclub.com/kystatefair/competition/index.php

———————————————————————————————————-
2013 MASH Homebrew Competition

Place Brewer(s) Entry Name Style
3rd Wayne Dickens Sheepy Ridge Oktoberfest Oktoberfest/Marzen

Full list of results can be viewed at http://beercomp.triontavern.com/
———————————————————————————————————-
Bluegrass Cup 2013 (hosted by BOCK)

Best of Show Beer    
Place Brewer(s) Entry Name Style
1st Dave   Dixon Dreaded   Southern Brown #2 11B:   Southern English Brown Ale
2nd Jared   Whalen Kiweisse 17A:   Berliner Weisse
Best   of Show Cider    
Place Brewer(s) Entry Name Style
1st Jared   Whalen Whalin’   Cider 28D:   Other Specialty Cider or Perry
Best   of Show Mead    
Place Brewer(s) Entry Name Style
1st Nancy   Sampson Odins   Delight 24B:   Semi-Sweet Mead
Pl. Brewer(s) Entry Name Style
1st Dave   Dixon Dreaded   Southern Brown #2 Southern   English Brown Ale
1st Jared   Whalen Kiweisse Berliner   Weisse
1st Jared   Whalen Whalin’   Cider Other   Specialty Cider or Perry
1st Josanna   Dixon Bonehead   ESB #1 Extra   Special/Strong Bitter (English Pale Ale)
1st Josanna   Dixon Bonehead   Oak RIS Wood-Aged   Beer
1st Michael   Roszkowski Evil   Koala American   Pale Ale
1st Michael   Roszkowski Even   Drunk Bunnies Won’t Wear Lederhosen Oktoberfest/Marzen
1st Michael   Roszkowski Fruity   Bunny Fruit   Beer
1st Michael   Roszkowski Evil   DixOn Cider Common   Cider
1st Nancy   Sampson Odins   Delight Semi-Sweet   Mead
1st Weston   Sampson Bat   Out Of Helles Munich   Helles
1st Jared   Whalen Laceration   Dubbel Punkin Spice,   Herb, or Vegetable Beer
2nd Dave   Dixon Dreaded   ESB #1 Extra   Special/Strong Bitter (English Pale Ale)
2nd Dave   Dixon Dreaded   Rye Ale #1 American   Wheat or Rye Beer
2nd Dave   Dixon Dreaded   Porter #1 Robust   Porter
2nd Evan   Rouse Metal   Foot Fruit   Beer
2nd Josanna   Dixon Bonehead   Dollar English Cider English   Cider
2nd Michael   Roszkowski Bunny   Wood Belgian   Specialty Ale
3rd Dave   Dixon Dreaded   Dubbel #2 Belgian   Dubbel
3rd Dave   Dixon Dreaded   Cherry Stout Fruit   Beer
3rd Joe   Pozak Jackass   T-Bone Strawberry Cider Fruit   Cider
3rd Joe   Pozak Jackass   T-Bone Big Foot American   Barleywine
3rd Josanna   Dixon Bonehead   Dollar Common Cider Common   Cider
3rd Weston   Sampson Three   Treads Brown   Porter
3rd Michael   Roszkowski Gin   Bunny Spice,   Herb, or Vegetable Beer
HM Dave   Dixon Dreaded   Porter #2 Robust   Porter
HM Dave   Dixon Dreaded   VB Oatmeal Stout Specialty   Beer
HM Michael   Roszkowski Bride   Of Evil Bunny Saison

Full list of results can be viewed at http://bluegrass-cup.bockbrew.com/
———————————————————————————————————-
Bloatarian Open 2013 Competition

Best of   Show – Honorable Mention
American   IPA on Apricot Michael Roszkowski Three-Dollar-Bill-Bunny
First   Place
Old Ale Jared Whalen Grumpy Old Cocker
Weizen/Weissbier Jared Whalen Whalin’ Wheat
Special/Best/Premium   Bitter Josanna Dixon Bonehead Bass
Fruit   Cider (Peach Juice) Josanna Dixon Bonehead Peach Cider
American   IPA on Apricot Michael Roszkowski Three-Dollar-Bill-Bunny
English   IPA Michael Roszkowski Bunny Ace
Second   Place
Oatmeal   Stout with Vanilla infused Bourbon Dave Dixon Dreaded VBOS
Maibock/Helles   Bock Evan Rouse Nacho Bock
American   Amber Ale Jared Whalen Watertower Red
Specialty   Cider (Cider brewed with Hefeweizen Yeast) Jared Whalen Whalin’ Cider
Baltic   Porter Michael Roszkowski Super Dupa
Munich   Helles Michael Schuler Helles Frozen Over
Third   Place
Dry   Stout with Cherry Flavoring Dave Dixon Dreaded Cherry Stout
Christmas/Winter   Specialty Spiced Beer – Southern English Brown with Ginger, Cinnamon and   Honey Dave Dixon Dreaded Christmas Spirit
English   IPA aged in Oak bourbon barrel Dave Dixon Dreaded Barrell Aged EIPA
American   Barleywine Jared Whalen Hop’s Electric
Common   Cider Michael Roszkowski DixonCider
American   Pale Ale Michael Schuler Steady As She Goes
Honorable   Mention
Extra   Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Dave Dixon Dreaded ESB
English   Barleywine Dave Dixon Dreaded English Barleywine
American   Pale Ale Jared Whalen Hop’s Electric
English   Cider Josanna Dixon Bonehead River English Cider
Christmas/Winter   Specialty Spiced Beer – Amber w/vanilla bean, fresh ginger, honey, &   sweet orange peel Michael Roszkowski Evil Reindeer

Full list of results can be viewed at http://bloatarian.com/bbl-competitions/bloatarian-open/bloatarian-open-results/bloatarian-open-2013-results/

———————————————————————————————————-
Masters Championship of Amateur Brewing (MCAB) 2013

First Place
Josanna Dixon – 13F Russian Imperial Stout

Full list of results can be viewed at http://masterhomebrewer.org/MCAB_XV_winners.htm
———————————————————————————————————-
First round of the AHA National Homebrewers Competition

First Place
Dave Dixon – 21B Christmas/Winter Specialty Spiced Beer Josanna Dixon – 27B English Cider

Second Place
Michael Roszkowski – 19C American Barleywine
Josanna Dixon – 28B Fruit Cider

Third Place
Josanna Dixon – 27A Common Cider

Full list of results can be viewed at http://www.homebrewersassociation.org/pages/competitions/national-homebrew-competition/winners/2013-nhc-first-round-winners
———————————————————————————————————-
Champion of the Pint

Mike Schuler – Steady As She Goes – 2nd Place BOS- American Pale Ale
Mike Schuler – Steady As She Goes – 1st Place – American Pale Ale

Full list of results can be viewed at http://www.stlbrews.org/competition/lift_for_life/2013_Winners.html
———————————————————————————————————-

Champion of the Pint

Wayne Dickens – Groben Berg Bier – 1st Place – Munich Helles

Full list of results can be viewed at – http://www.garagebrewers.com/cop/
———————————————————————————————————-

Ocean State Homebrew Competition in Providence Rhode Island

Wayne Dickens – Groben Berg Bier – 1st Place – Munich Helles
Wayne Dickens – Groben Berg Bier – 2nd Place BOS – Munich Helles

Full list of results can be viewed at – http://oshc.brewcomp.com/

———————————————————————————————————-

SODZ British Beer Festival – 153 Entries

Michael Roszkowski – Bunny ACE – 2nd Place – English IPA
Dave Dixon – Dreaded ESB – 3rd Place – Lucci Cup ESB
Josanna Dixon – Bonehead Common Cider – HM – Cider

Full list of results can be viewed at — http://bbf.sodz.org/
———————————————————————————————————-

20th Annual Peach State Brew Off 2013 – 450 Entries

Second Place – 1
Michael Roszkowski – Fruity Bunny – 2nd Place – Fruit/Spice/Herb/Veg

Third Place – 3
Michael Roszkowski – Evil Bunny – 3rd Place – American Pale Ale
Michael Roszkowski – Super Dupa – 3rd Place – Baltic Porter/English Stouts
Dave Dixon – Dreaded Christmas Spirit – 3rd Place – Fruit/Spice/Herb/Veg

Full list of results can be viewed at http://chs.homebrewcomp.com/chs/PSBO2013Results.html
———————————————————————————————————-
27th Annual Bluebonnet Brew-off 2013 – 1460 Entries

Dave Dixon – Dreaded Son of Gold Porter – 1st Place (STEIN)- Robust Porter (43 Entries)
Dave Dixon – Dreaded ESB – 2nd Place – Extra Special/Strong Bitter (38 Entries)
Dave Dixon – Dreaded EIPA – 3rd Place – English Style IPA (24 Entries)

Full list of results can be viewed at – http://www.bluebonnetbrewoff.com/
———————————————————————————————————

Bloatarian Brewing League – Bockfest 2013

BOS – Evan Rouse and co-brewer, Greg Rouse – Maibock

Miabock/Helles Evan Rouse and co-brewer, Greg Rouse – Miabock – 1st Place

Doppelbock Michael Roszkowski – Doppelbock – 2nd Place

Full lis of Bockfest 2013 Winners are posted at http://bloatarian.com/bbl-competitions/bockfest/previous-bockfest-results/bockfest-2013-results/

———————————————————————————————————-

Bluff City Brewers and Connoisseurs – Extravaganza 2/23/2012

First Place – 4
Dave Dixon – Dreaded ESB (8C) – 1st Place
Dave Dixon – Dreaded Cherry Stout (20) – 1st Place
Dave Dixon – Dreaded Son of gold Porter (12B) – 1st Place
Josanna Dixon – Bonehead Perry (27D) – 1st Place

Second Place – 5
Joe Pocak – Jackass T-bone Cherry Porter (20) – 2nd
Place Josanna Dixon – Bonehead Brewing Kiss my Bass (8B) – 2nd Place
Mike Roszkowski – Oud Bunny (17C) – 2nd Place
Dave Dixon – Dreaded Christmas Spirit (21B) – 2nd Place
Josanna Dixon – Bonehead Brewing English Cider (27B) – 2nd Place

Third Place – 2
Mike Roszkowski – Evil Bunny (14A) – 3rd Place
Joe Pozak – jackass T-bone Big Foot (19C) – 3rd Place

Honorable Mention – 2
Dave Dixon – Dreaded Dubbel (18B) – HM
Dave Dixon – Dreaded Baltic Porter (12C) – HM

Full List of winners are posted at Bluff City Brewers and Connoisseurs website – http://bluffcitybrewers.com/
———————————————————————————————————–

CMI – All American Competition 2/16/2013

First Place – 5
Dave Dixon – Dreaded ESB – (8C) – 1st Place UK Region Winner (England, Ireland, Scotland)
Mike Roszkowski – Geezer Bunny (19C) – 1st Place
Dave Dixon – Dreaded ESB – (8C) – 1st Place
Joe Pocak – Jackass T-bone Peach Cider (28B) – 1st Place
Tim Harmeling – Streaky Bay (10A) – 1st Place

Second Place – 5
Dave Dixon – Dreaded Son of Gold Porter (12B) – 2nd Place
Mike Roszkowski – ApriBunny (20) – 2nd Place
Josanna Dixon – Bonehead Brewing Kiss my Bass (8B) – 2nd
Place Dave Dixon – Dreaded Baltic Porter (12C) – 2nd Place
Josanna Dixon – Bonehead Perry (27D) – 2nd Place

Third Place – 5
Jon Covey – Bastard Baltic (22C) – 3rd
Place Jared Whalen – Whallin’ Cider (28D) – 3rd Place
Mike Roszkowski – Bunny Ace (14A) – 3rd Place
Jared Whalen & Chris McGreevy– One Eyed Green Guy (21A) – 3rd Place
Dave Dixon – Dreaded Southern Brown (11B) – 3rd Place

Honorable Mention – 1
Dave Dixon – Dreaded Christmas Spirit (21B) – HM

Full results will be posted on the Cincinnati Malt Infusers website at http://www.maltinfusers.org